Leczenie żylaków kończyn dolnych – dla urody czy dla zdrowia?

MEDserwis.pl >Leczenie żylaków kończyn dolnych – dla urody czy dla zdrowia?

Leczenie żylaków kończyn dolnych – dla urody czy dla zdrowia?

Powszechne występowanie chorób żył znacznie pogarsza komfort życia i zmusza ludzi do szukania pomocy lekarza. Żylaki i teleangiektazje zwane „pajączkami” kończyn dolnych to nie tylko problem estetyczny. Uczucie ciężkości nóg, kurcze łydek ,obrzęki są zwykle pierwszymi objawami niewydolności żylnej. W około 80 % predyspozycje do powstawania żylaków są dziedzicznie i genetycznie uwarunkowane. Problemy żylne 3-5 x częściej dotykają kobiet. Często pierwsze objawy pojawiają się w ciąży. Także inne czynniki takie jak stojąca praca, nadwaga, zła dieta, brak ruchu mają istotny wpływ na powstawanie żylaków.

Krew z kończyn dolnych transportowana jest przez układ żył powierzchownych i głębokich. Żyły posiadają zastawki, których niewydolność i uszkodzenie prowadzi do powstawania „pajączków” i żylaków.

Bardzo ważne jest leczenie żylaków jak również profilaktyka ich powstawania. Popularnym obecnie zabiegiem leczenia pajączków jest skleroterapia.

Skleroterapia polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Najbardziej popularnym środkiem obliterującym jest obecnie Aetoxysklerol, występujący w stężeniach 0,5%, 1%, 2%, 3%. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianą obliterującą. Wybór stężenia preparatu jak i metody zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku teleangiektazji tzw.” pajączków” i venulectazji stosuje się zwykle metodę mikroskleroterapii natomiast w leczeniu żylaków lepsze efekty uzyskuję się przy użyciu piany.

Zabieg skleroterapii zawsze powinien być poprzedzony badaniem USG Doppler które pozwoli ocenić wydolność zastawek żylnych a także wykluczyć obecność skrzeplin w układzie żył głębokich.
Zabieg polega na wstrzyknięciu leku do światła naczynia. Po podaniu środka obliterującego żyła obkurcza się. Podrażniona ściana naczynia żylnego stopniowo ulega zwłóknieniu blokując tym samym przepływ krwi. W czasie od kilku dni do kilku tygodni żyła poddana zabiegowi przestaje być widoczna.

Drobne naczynia tzw. pajączki usuwane są metodą mikroskleroterapii. Do wstrzyknięć środka obliterującego używa się bardzo cienkich igieł np. 30G i specjalnego oświetlacza naczyniowego. Emitowane przez oświetlacz światło umożliwia zlokalizowanie niewidocznych w badaniu USG drobnych naczyń zasilających pajączki . Zamknięcie naczynia zasilającego powoduje zamknięcie sieci naczyń „ pajączka” bez konieczności podawania do nich leku. Pozwala to na zmniejszenie prawdopodobieństwa ewentualnych przebarwień, które mogą powstawać po zabiegu i znacząco poprawia jakość zabiegu.

Większe venulektasje i żylaki usuwane są metodą obliteracji piankowej tessariego. Pianę wytwarza się za pomocą specjalnego łącznika który umożliwia wymieszanie leku z powietrzem do uzyskania konsystencji piany. Ta postać leku powoduje, że nie płynie on w żyle, lepiej przylega do ścian naczyń działając tylko na wybrane żyły. Piana ma działanie bardziej agresywne dlatego można nią leczyć większe żylaki a także niewydolne perforatory.

Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa zwykle 20 -30 min. Nie wymaga specjalnego znieczulenia. Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem. Przebarwienia takie ustępują najczęściej samoistnie w okresie do 6 miesięcy od zabiegu. W czasie jednej sesji podaje się zwykle do 2 ampułek preparatu w postaci płynu lub 10 ml piany. Obszar wykonywania zabiegu obejmuje zwykle jedna kończynę, zależnie od rozległości zmian udo lub podudzie.
Kolejny zabieg możemy wykonać po 3 tygodniach. Ilość zabiegów jest bardzo indywidualna zależna od ilości poszerzonych naczyń.

Uzyskane wyłączenia naczyń po zabiegu są trwałe. Raz zamknięte żylaki na ogół nie otwierają się ponownie, jednak sklerotyzacja nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych.
Zalecenia po zabiegowe: bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres około 30 min do 1 godziny co bardzo korzystnie wpływa to na okres gojenia, nie wskazana jest od razu jazda samochodem i dłuższa podróż.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów powinno się stosować kompresjoterapię. Pończochy bądź podkolanówki o odpowiednio dobranym stopniu ucisku powinny być noszone w ciągu całego dnia przez pierwszy miesiąc od zabiegu. Takie postępowanie zwiększa skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia.
Przeciwwskazania i działania niepożądane.
Przy prawidłowej kwalifikacji i prawidłowo wykonanym zabiegu powikłania są rzadkie, ale nie można ich całkowicie wykluczyć.

Najczęstsze powikłania po zabiegu to:
-zaczerwienienia i siniaki
-obrzęk
Rzadkie powikłania to:
• reakcje alergiczne na podany środek
• przebarwienia
• zapalenia żył
• martwica skóry

Wskazania
• teleangiektazje,
• venektazje i poszerzone żyły siatkowate
• żylaki kończyn dolnych
• owrzodzenie żylne podudzi

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii to przede wszystkim ciąża i karmienie piersią a także przewlekłe leczenie przeciwkrzepliwe, zaburzenia w układzie krzepnięcia. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów? Objawy związane z niewydolnością żylną takie jak: bóle, kurcze łydek, uczucie ciężkości ustępują zwykle wkrótce po zabiegu. Na poprawę wyglądu estetycznego musimy niestety trochę poczekać. Drobne żyły i pajączki znikają zwykle w ciągu tygodnia do 3 miesięcy. Większe naczynia – żylaki potrzebują trochę więcej czasu nawet do 6 miesięcy.

Im bardziej skrupulatnie pacjent przestrzega zaleceń po zabiegowych w tym głównie noszenia kompresjoterapii tym efekty przychodzą szybciej.


Leczenie żylaków

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl