Leczenie żylaków i problemy z tym związane

MEDserwis.pl >Leczenie żylaków i problemy z tym związane

Leczenie żylaków i problemy z tym związane

Podstawową funkcją żył jest odprowadzanie krwi do serca. Większe żyły posiadają zastawki, które kierują prąd krwi we właściwą stronę i zapobiegają jej cofaniu się. W sytuacji, gdy jedna lub kilka zastawek ulega uszkodzeniu, krew gromadzi się w żyle pod zwiększonym ciśnieniem, doprowadzając do jej nadmiernego poszerzenia, wydłużenia i poskręcania. Zastój krwi powoduje, ból, uczucie zmęczenia nóg, obrzęki. Czasem pojawia się uczucie pieczenia, swędzenia, bolesnych kurczów mięśni i ciężkości nóg. Leczenie żylaków czyli schorzenia naczyniowego konieczne jest ze wskazań medycznych chociaż w dalszym ciągu wielu pacjentów uważa że jest to problem tylko estetyczny.

„Pajaczki żylne” mogą być związane z grą hormonalną organizmu oraz z ciążą i menstruacją. Współistniejące często żyły siatkowate, położone głębiej pod skórą, często powodują dyskomfort. Żyły siatkowate są też nazywane „feeder veins” czy inaczej żyłami zasilającymi. Wiele kobiet ma kombinację obu zmian, tj żylaki i pajączki żylne. Często kobiety takie szukają pomocy specjalisty nie ze względów kosmetycznych, ale z powodu bólów i obrzęku nóg. Pojawienie się pajączków skórnych jest często pierwszym objawem rozpoczynającej się niewydolności żylnej kończyn dolnych.

-Czy choroby żył dotyczą w jednakowym stopniu kobiet i mężczyzn ?
U kobiet częściej niż u mężczyzn występują żylaki, głównie z powodu dodatkowych czynników ryzyka, takich jak, okres ciąży oraz wahania poziomu estrogenów. Kobiety mają szczególną predyspozycję do tworzenia się żył siatkowatych, często pokrywających skórę całych nóg nadając jej „marmurkowaty” charakter. W większości przypadków niewinnie wyglądające zmiany, często dają najbardziej nasilone objawy subiektywne. Są one przyczyną tzw. „Zespołu niespokojnych nóg” u kobiet. Leczenie za pomocą prawidłowej skleroterapii daje ustąpienie objawów w większości przypadków.

U mężczyzn, patofizjologia jest podobna, ale zamiast żył siatkowatych w większości przypadków mamy do czynienia z niewydolnością krótkich bocznic żylnych i głównych pni żył powierzchownych. U mężczyzn leczenie tych zmian jest nieco inne niż u kobiet.

-Jak mogę uzyskać pomoc w swoich problemach z żyłami?
W wiekszości szpitali zalecony zostanie zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu niewydolnych pni żylnych i żylaków na sali operacyjnej. Istnieje możliwość ambulatoryjnego leczenia żylaków za pomocą metod nieoperacyjnych. Kluczem jest odpowiednio opracowany protokół postępowania i użycie zaawansowanych technik diagnostyki i skleroterapii.

-Dlaczego „klasyczna” operacja żylaków nie zawsze jest dobrym wyjściem ?
Usunięcie niewydolnej żyły często nie jest procedurą jednorazową, ponieważ nowe żylaki mogą się pojawić w wielu nowych miejscach po operacji. Ponowny zabieg operacyjny nie jest akceptownay przez wielu pacjentów.

-Słyszałem o leczeniu żylaków za pomocą lasera. Czy jest to dobra metoda ?
Laser jest narzędziem stosowanym we flebologii w niektórych, wybranych przypadkach ale nie nadaje sie do leczenia żył siatkowatych. Nie tylko uszkadza on skórę wytwarzając intensywne ciepło, ale także sprawia niemało bólu pacjentowi. Laser lepiej nadaje się do usuwania „statycznych” celów jak zmiany skórne, ale jest praktycznie bezużyteczny użyty do korygowania nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach siatkowatych. Ponadto musi być on ciągle kalibrowany dla żył o różnych rozmiarach. W praktyce nadaje sie do leczenia najmniejszych zmian żylnych oraz małych teleangiektazji jako ostateczne uzupełnienie skleroterapii. W tej sytuacji skleroterapia pozostaje w obecnej chwili najlepszą metodą leczenia.
Lasery o odpowiedniej długości fali mogą być również użyte do usuwania niewydolnych pni dużych żył powierzchownych jak żyła odpiszczelowa czy odstrzałkowa. Warunkiem dobrego efektu funkcjonalnego i kosmetycznego jest prawidłowo wykonane znieczulenie oraz ochrona skóry przed jej poparzeniem.

-Jak często zdarzają sie nawroty ?
W przypadku przewlekłych problemów z żyłami, Twoje szanse na nawrót choroby są uzależnione od kilku czynników : przestrzeganie protokołu leczenia, właściwa wtórna profilaktyka przeciwżylakowa, sposób życia, stosowanie diety bogatobłonnikowej, unikanie nadwagi oraz ograniczenie stosowania leków hormonalych tylko do niezbędnych wskazań. Wielu pacjentów nie stosuje sie do zaleceń lub przerywa leczenie zbyt wcześnie, co jest głównym źrodłem nawrotów i niepowodzeń.

-Czy mogę odłożyć leczenie żylakódo czasu aż urodzę wszystkie dzieci ?
Odpowiedź zależy od obecnego stanu układu żylnego pacjenta. Jeśli stwierdza się niewielkie zmiany, można odłożyć leczenie do czasu po urodzeniu dziecka jednak stosując odpowiednią profilaktykę. Jeśli jednak pacjent ma niewydolne główne pnie żylne i/lub liczne żyły siatkowate, lepszym wyjściem jest niezwłoczne rozpoczęcie leczenia, w celu niedopuszczenia do poważnych powikłań..


-A co jesli posiadam nieestetyczne naczynia żylne na innych częściach ciała ?
Można zamykać również takie naczynia, głównie ze względów kosmetycznych, głównie w rejonach rąk i twarzy (np naczynka okolicy oczodołu tworzących często brzydkie cienie pod oczami). Najczęściej w obrępie twarzy zamyka się naczynia zasilające widoczne pod skórą w okolicy czołowo-skroniowej – zamknięcie powoduje zredukowanie albo zlikwidowanie cieni pod oczami.

-Czy potrzeba kłaść się do szpitala lub brać zwolnienie na czas leczenia ?
Nie. Leczenie jest ambulatoryjne. Po każdej sesji zabiegowej pacjent po krótkim czasie może wrócić do normalnej aktywności.

-Czego powinienem oczekiwać od swojego lekarza ?
Skleroterapia nie jest obecnie metodą leczenia nauczaną w szkołach medycznych. Nie jest też ujęta w żadnym z programów specjalizacyjnych z chirurgii czy dermatologii. Pomimo to, są lekarze, którzy nieustannie szkolą się i poszerzają swoją wiedzę w zakresie tej nowej metody leczenia. Wiekszość lekarzy używa tej metody do zamykania małych żył siatkowatych oraz pajączków naczyniowych. Prawdziwi specjaliści potrafią za pomocą tej metody skutecznie zamykać duże żyły powierzchowne, które normalnie są kwalifikowane do leczenia operacyjnego. Znajomość problemów żylnych, wsparta odpowiednim doświadczeniem i praktyką powinna być głównym kryterium wyboru właściwego specjalisty.

-W jaki sposób są szkoleni lekarze na naszych kursach ?
Wszyscy nasi lekarze przechodzą dwustopniowe szkolenie z zakresu leczenia drobnych zmian żylnych oraz w drugim etapie zamykania większych naczyń pod kontrolą ultrasonografii. Są również uczeni właściwej oceny stanu hemodynamicznego układu żylnego, oraz właściwego postępowania profilaktycznego aby minimalizować ilość nawrotów i powikłań.

-Jak wyglada pierwsza wizyta u naszego specjalisty?
Podczas pierwszej wizyty, każdemu pacjentowi zakładana jest indywidualna karta pacjenta. Lekarz ze specjalizacją z flebologii zbada Cie i odpowie na wszystkie pytania. Krążenie żylne zostanie ocenione za pomocą nieinwazyjnego badania USG-doppler, i zostanie zaproponowane indywidualne leczenie. W przypadku znacznych zmian może być to wstępnie zabieg operacyjny, który zalecamy pacjentom w celu skrócenia czasu leczenia i przyspieszenia jego efektów. Końcowy efekt terapeutyczny osiaga sie za pomocą odpowiedniego planu terapii.

-Czy przed leczeniem będą potrzebne jakieś dodatkowe badania ?
Jesli flebolog uzna to za właściwe, może zlecić badania dodatkowe takie jak badanie przepływów tętniczych, dodatkowe badania radiologiczne, arteriografię lub usg jamy brzusznej.

Ars Medica Wrocławskie Centrum Zdrowia

Leczenie żylaków

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl